Menu

Jeskyně na Turoldu

Mezi další zajímává místa v okolí Mikulova patří bezpochyby i Jeskyně Na Turoldu – jediné zpřístupněné jeskyně v jurském vápenci v České republice.

Jeskyně se nacházejí na severním okraji města Mikulov v přírodní rezervaci vrch Turold a společně s jeskyní Liščí díra tvoří bezmála 3 kilometry dlouhý systém chodeb.

Ačkoliv ve zdejších jeskyních příliš krápníků nenajdete, zaujmou vás jistě jinou unikátní výzdobou. Stěny jsou totiž pokryty třpytivými krystaly kalcitu a připomínají tak podmořské korály.

Navštívit zde můžete také takzvaný Jezerní dóm. Jedná se o nejníže položenou část jeskyně, v níž se ukrývá jezírko se smaragdově zbarvenou vodou. V průběhu července a srpna probíhají v jeskyních noční prohlídky, které se konají každé úterý od 7 do 9 hodin večer.

Za návštěvu rozhodně stojí i zbytek přírodní rezervace, kterým vás provede naučná stezka s informačními panely. V průběhu procházky se dozvíte o místní fauně, flóře, geologické stavbě, ale i o paleontologických a archeologických nálezech.